wp-statistics - en to it translation catalogue (82 entries)

en: Please Enter value!
it: Inserire valore

en: Error! Please Enter all field
it: Inserire tutti i dati

en: Are you sure?
it: Sei Sicuro ?

en: Configuration
it: Configurazione

en: Enable Statistics
it: Attiva Statistiche

en: Yes
it: Si

en: Statistics are enabled.
it: Statistiche attivate

en: Statistics are disabled!
it: Statistiche disattivate

en: General configuration
it: Configurazione generale

en: Show decimals number
it: Mostra numeri decimali

en: Show number stats with decimal. For examle: 3,500
it: Mostra statistiche in decimale. Esempio: 3,500

en: Show stats in menu bar
it: Statistiche nella barrà menu

en: Show stats in admin menu bar
it: Mostra statistiche nella barrà menu

en: Online user check time
it: Frequenza di tempo per il controllo degli utenti online

en: Each
it: ogni

en: Compute min
it: Calcolare min

en: Time for the check accurate online user in the site. Default: 5 Minutes
it: Tempo per un accurato controllo utenti online. Normalmente: 5 minuti

en: Increase value of the total hits
it: Incrementa in numero delle visite totali

en: Done
it: Fatto

en: Your total visit sum with this value
it: Imposta le visite totali qui

en: Reduction value of the total hits
it: Riduci il valore delle visite totali

en: Your total visit minus with this value
it: Riduci il valore delle visite totali

en: Number item for show Statistics
it: Numero articoli da mostrare nelle statistiche

en: Default 5
it: Normalmente 5

en: Number for submit item in Database and show that
it: Numero articoli inseriti nel database mostrate

en: Live Statistics configuration
it: Configurazione statistiche dal vivo

en: Database check time
it: Tempo interrogazione database

en: Minute updates
it: aggiornamento in minuti

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Due to pressure on the server, Be set up on time. Default 1 min.
it: Interrogazione server, normalmente 1 minuto.

en: Pagerank configuration
it: Configurazione Pagerank

en: Your url for Google pagerank check
it: Il tuo collegamento al controllo pagerank di Google

en: If this input is empty, The website url uses
it: Se questo campo è vuoto, verrà usato l'indirizzo del sito

en: Your url for Alexa pagerank check
it: Il tuo collegamento al pagerank di Alexa

en: About plugin
it: A proposito del Plugin

en: Plugin Version
it: Versione Plugin

en: Free!
it: Gratis !

en: Get Premium version
it: Passa alla versione Premium

en: This plugin created by
it: Plugin creato da

en: from
it: da

en: group
it: gruppo

en: Plugin translators
it: Traduttore Plugin

en: Language
it: Linguaggio

en: for translate language files. please send files for
it: Per tradurre il linguaggio delle voci, per favore invia a

en: Show Functions
it: Mostra funzioni

en: Report Problem
it: Segnala problemi

en: User Online
it: Utenti Online

en: Today Visit
it: Visite Oggi

en: Yesterday visit
it: Visite Ieri

en: Week Visit
it: Visite Settimana

en: Month Visit
it: Visite Mese

en: Years Visit
it: Visite Anno

en: Total Visit
it: Visite Totali

en: Search Engine reffered
it: Motore di ricerca

en: Total Posts
it: Posts

en: Total Pages
it: Pagine

en: Total Comments
it: Commenti

en: Total Spams
it: Spams

en: Total Users
it: Utenti

en: Last Post Date
it: Post data

en: Average Posts
it: Media Posts

en: Average Comments
it: Media Commenti

en: Average Users
it: Media Utenti

en: Google Pagerank
it: Pagerank Google

en: Alexa Pagerank
it: Pagerank Alexa

en: Hide
it: Nascondi

en: Your Name
it: Tuo nome

en: Description Problem
it: Descrivi problema

en: Send Problem
it: Invia problema

en: Unistall plugin
it: Disinstalla plugin

en: Delete all data, including tables and plugin options
it: Cancella tutti i dati, incluse tabelle a opzioni plugin

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Update
it: Aggiorna

en: Stats weblog
it: Statistiche Weblog

en: Name
it: Nome

en: Items
it: Articoli

en: Select type of search engine
it: Seleziona il motore di ricerca

en: Yahoo!
it: Yahoo

en: All
it: Tutti

en: Type date for last update
it: Data ultimo aggiornamento

en: English
it: Inglese

en: Persian
it: Persiano
