wp-statistics - en to fr translation catalogue (102 entries)

en: Added
fr: Date d'ajout

en: value
fr: valeur

en: Total Visit
fr: Nombre total de visites

en: Was
fr: Etait

en: low value
fr: valeur trop basse

en: Please Enter value!
fr: Entrez SVP une valeur !

en: Thanks for your report!
fr: Merci pour votre rapport !

en: Error! Please Enter all field
fr: Erreur ! Veuillez compléter tous les champs

en: deleted!
fr: Supprimé !

en: All plugin data is deleted
fr: Toutes les données du plugin ont été supprimées

en: Disable plugin
fr: Désactiver le plugin WP-Statistics

en: plugin options have been deleted
fr: Les options du plugin WP-Statistics ont été supprimées

en: User Online
fr: Utilisateurs connectés

en: Today Visit
fr: Visites aujourd'hui

en: Yesterday visit
fr: Visites hier

en: Plugin home page
fr: Site de WP-Statistics

en: WP-Statistics not enabled! Please go to <a href="%s">setting page</a> and enable statistics
fr: WP-Statistics n'est pas activé ! Veuillez activer les statistiques dans les <a href="%s">paramètres</a>

en: Settings
fr: Paramètres

en: Stats Log
fr: Journal des stats

en: Users Online
fr: Utilisateurs connectés

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n'avez pas les privilèges suffisants pour accéder à cette page.

en: Are you sure?
fr: Etes-vous sûr ?

en: Enable Statistics
fr: Activer les statistiques

en: Yes
fr: Oui

en: Statistics are enabled.
fr: Les statistiques sont activées.

en: Statistics are disabled!
fr: Les statistiques sont désactivées !

en: General configuration
fr: Options générales

en: Show decimals number
fr: Montrer les chiffres après la virgule

en: Show number stats with decimal. For examle: 3,500
fr: Montrer les statistiques avec les décimales. (P. ex. : 3.500)

en: Show stats in menu bar
fr: Montrer les statistiques dans la barre de menu

en: Show stats in admin menu bar
fr: Montrer les statistiques dans le menu de la barre d'administration

en: Check for online users every
fr: Vérifier les utilisateurs en ligne toutes les

en: Second
fr: Seconde

en: Time for the check accurate online user in the site. Default: 60 Second
fr: Temps entre chaque vérification du nombre de visiteurs. Par défaut : 60 secondes

en: Increase value of the total hits by
fr: Augmenter le nombre de visites total par

en: Done
fr: Effectué

en: Your total visit sum with this value
fr: Cette valeur sera additionnée au total des visites de votre site

en: Reduce value of the total hits by
fr: Diminuer le nombre de visites total par

en: Your total visit minus with this value
fr: Cette valeur sera soustraite au total des visites de votre site

en: Number item for show Statistics
fr: Nombres d'éléments définissant l'affichage des statistiques

en: Default 5
fr: 5 par défaut

en: Number for submit item in Database and show that
fr: Nombre d'éléments devant être envoyés dans la base de données afin d'être affichés.

en: Coefficient per visitor
fr: Coefficient par visiteur

en: Default 1
fr: 1 par défaut

en: For each visitor to account for several hits.
fr: Compter un nombre moyen de pages vues par un seul visiteur.

en: Live Statistics configuration
fr: Configuration des statistiques en direct

en: Refresh Stats every
fr: Rafraîchir les statistiques toutes les

en: Second(s)
fr: Seconde(s)

en: Recommended
fr: Recommandé

en: To reduce pressure on the server, this defaults to 10 sec
fr: Mis à 10 secondes par défaut pour réduire la charge sur le serveur

en: Pagerank configuration
fr: Configuration du PageRank

en: Your url for Google pagerank check
fr: Votre adresse pour le calcul du PageRank Google

en: If empty. you website url is used
fr: Si vide, l'adresse de votre site sera utilisée

en: Your url for Alexa pagerank check
fr: Votre adresse pour le calcul du PageRank Alexa

en: This plugin created by
fr: Ce plugin a été créé par

en: from
fr: de

en: Plugin translators
fr: Traducteurs du plugin

en: Language
fr: Langue

en: by
fr: par

en: for translate language files. please send files for
fr: veuillez envoyer vos fichiers de traduction à

en: Show Functions
fr: Afficher les fonctions

en: Report Problem
fr: Signaler un problème

en: User Online Live
fr: Utilisateurs connectés Live

en: Total Visit Live
fr: Total de visites Live

en: Week Visit
fr: Visites par semaine

en: Month Visit
fr: Visites par mois

en: Years Visit
fr: Visites par année

en: Search Engine reffered
fr: Référencé par le moteur de recherche

en: Total Posts
fr: Nombre de posts

en: Total Pages
fr: Nombre de pages

en: Total Comments
fr: Nombre de commentaires

en: Total Spams
fr: Nombre de spams

en: Total Users
fr: Nombre de visiteurs

en: Last Post Date
fr: Date du dernier post

en: Average Posts
fr: Moyenne des posts

en: Average Comments
fr: Moyenne des commentaires

en: Average Users
fr: Moyenne des visiteurs

en: Total Feedburner Subscribe
fr: Total des abonnements Feedburner

en: Google Pagerank
fr: PageRank Google

en: Alexa Pagerank
fr: PageRank Alexa

en: Hide
fr: Masquer

en: Your Name
fr: Votre nom

en: Description Problem
fr: Description du problème

en: Send Problem
fr: Envoyer le rapport

en: Unistall plugin
fr: désinstaller le plugin

en: Delete all data, including tables and plugin options
fr: Supprimer toutes les données, tables et options du plugin

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Stats weblog
fr: Statistiques du site

en: No
fr: Non

en: Time
fr: Temps

en: Referred
fr: Référencé par

en: Referrer
fr: Référence

en: Yesterday Visit
fr: Nombre de visites hier

en: Name
fr: Nom

en: Items
fr: Eléments

en: Select type of search engine
fr: Sélectionnez le moteur de recherche

en: All
fr: Tous

en: Type date for last update
fr: Entrez la date de dernière mise à jour

en: English
fr: Anglais

en: Persian
fr: Perse

en: Show site stats in sidebar
fr: Montrer les statistiques du site dans la barre latérale
