wp-statistics - en to ar translation catalogue (112 entries)

en: Added
ar: أضيفت

en: value
ar: قيمة

en: Total Visit
ar: مجموع الزيارات

en: Was
ar: وكان

en: low value
ar: تخفيض القيمة

en: Please Enter value!
ar: الرجاء أدخل قيمة!

en: Access is Denied!
ar: تم رفض الوصول!

en: Thanks for your report!
ar: شكرا على التقرير الخاص بك!

en: Error! Please Enter all field
ar: خطأ! الرجاء إدخال جميع الحقول

en: deleted!
ar: حذفت

en: All plugin data is deleted
ar: تم حذف جميع بيانات الإضافة

en: Disable plugin
ar: تعطيل الإضافة

en: plugin options have been deleted
ar: تم حذف خيارات الإضافة

en: User Online
ar: المتواجدين الآن

en: Today Visit
ar: زيارات اليوم

en: Yesterday visit
ar: زيارات الأمس

en: Plugin home page
ar: موقع الإضافة

en: WP-Statistics not enabled! Please go to <a href="%s">setting page</a> and enable statistics
ar: إضافة WP-Statistics غير مفعلة! الرجاء الذهاب الى <a href="%s">صفحة الإعدادات</a> وقم بتفعيلها

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Stats Log
ar: دخول الإحصائيات

en: Users Online
ar: الإعضاء المتواجدين

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لدخول هذه الصفحة.

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Configuration
ar: التكوين

en: Enable Statistics
ar: تمكين الاحصائيات

en: Yes
ar: نعم

en: Statistics are enabled.
ar: تم تمكين الإحصائيات.

en: Statistics are disabled!
ar: الإحصائيات معطلة!

en: General configuration
ar: التكوين العام

en: Show decimals number
ar: عرض عدد عشرى

en: Show number stats with decimal. For examle: 3,500
ar: إظهار ارقام الاحصائيات بالشكل العشري. مثال: 3,500

en: Show stats in menu bar
ar: إظهار الاحصائيات في شريط القوائم

en: Show stats in admin menu bar
ar: اظهار الاحصائيات في شريط القوائم الإداري

en: Daily referer of search engines
ar: المرجعية يوميا من محركات البحث

en: Can be calculated daily or total search engines
ar: يمكنك حساب محركات البحث بشكل يومي أو كلي

en: Check for online users every
ar: تحقق من المتصلين في الموقع في كل

en: Second
ar: ثانية

en: Time for the check accurate online user in the site. Default: 60 Second
ar: وقت التحقق من المستخدمين المتصلين في الموقع. الإفتراضي: 60 ثانية

en: Increase value of the total hits by
ar: زيادة قيمة إجمالي الزيارات من قبل

en: Done
ar: تم

en: Your total visit sum with this value
ar: ضع القيمة هنا لزيادة المجموع الكلي للزيارات

en: Reduce value of the total hits by
ar: خفض قيمة إجمالي الزيارات من قبل

en: Your total visit minus with this value
ar: ضع القيمة هنا لتقليص المجموع الكلي من الزيارات

en: Number item for show Statistics
ar: عدد البنود الظاهرة في الاحصائيات

en: Default 5
ar: الإفتراضي 5

en: Number for submit item in Database and show that
ar: ضع عدد البنود المراد ظهورها في الاحصائيات

en: Coefficient per visitor
ar: مسمى لكل زائر

en: Default 1
ar: الإفتراضي 1

en: For each visitor to account for several hits.
ar: حساب توجيه النقرات لكل زائر.

en: The CSS Class for the containing widget
ar: الـ CSS ـكلاس تحتوي على قطعة

en: If empty. class="widget" will be used
ar: اذا كانت فارغة class="القطعة" سوف تستخدم

en: Live Statistics configuration
ar: إعدادات الاحصائيات المباشرة

en: Refresh Stats every
ar: تحديث الإحصائيات كل

en: Second(s)
ar: (ثانية) ثواني

en: Recommended
ar: موصى به

en: To reduce pressure on the server, this defaults to 10 sec
ar: لتخفيف الضغط على الخادم، ضع القيمة الإفتراضية 10 ثواني

en: Pagerank configuration
ar: إعدادات البيج رانك

en: Your url for Google pagerank check
ar: رابط الفحص الخاص بك لجوجل بيج رانك

en: If empty. you website url is used
ar: اذا كانت فارغة. سيتم أستخدام رابط موقعك

en: Your url for Alexa pagerank check
ar: رابط الفحص الخاص بك لـ Alexa بيج رانك

en: Update
ar: تحديث

en: This plugin created by
ar: هذه الإضافة تم إنشاؤها بواسطة

en: from
ar: من

en: group
ar: مجموعة

en: Plugin translators
ar: مترجمين الإضافة

en: Language
ar: لغة

en: by
ar: بواسطة

en: for translate language files. please send files for
ar: لملفات ترجمة اللغة: الرجاء ارسال الملفات لـ

en: Show Functions
ar: عرض وظائف

en: Report Problem
ar: تقرير مشكلة

en: User Online Live
ar: المتواجدين الآن

en: Total Visit Live
ar: مجموع الزوار الآن

en: Week Visit
ar: زيارات الأسبوع

en: Month Visit
ar: زيارات الشهر

en: Years Visit
ar: زيارات السنة

en: Search Engine reffered
ar: محركات البحث

en: Total Posts
ar: إجمالي المشاركات

en: Total Pages
ar: إجمالي الصفحات

en: Total Comments
ar: إجمالي التعليقات

en: Total Spams
ar: إجمالي السبام

en: Total Users
ar: عدد الاعضاء

en: Last Post Date
ar: تاريخ آخر مشاركة

en: Average Posts
ar: متوسط المشاركات

en: Average Comments
ar: متوسط التعليقات

en: Average Users
ar: متوسط الاعضاء

en: Total Feedburner Subscribe
ar: مشتركي الخلاصات

en: Google Pagerank
ar: جوجل بيج رانك

en: Alexa Pagerank
ar: اليكسا بيج رانك

en: Hide
ar: إخفاء

en: Your Name
ar: اسمك

en: Description Problem
ar: وصف المشكلة

en: Send Problem
ar: ارسال مشكلة

en: Unistall plugin
ar: حذف الإضافة

en: Delete all data, including tables and plugin options
ar: حذف جميع البيانات ، بما في ذلك الجداول وخيارات البرنامج المساعد

en: Uninstall
ar: إلغاء التنصيب

en: Stats weblog
ar: احصائيات المدونة

en: No
ar: لا

en: Time
ar: الوقت

en: Referred
ar: مشاره

en: Agent
ar: وكيل

en: Referrer
ar: المرجع

en: Yesterday Visit
ar: زيارات الأمس

en: Name
ar: الأسم

en: Items
ar: البنود

en: Select type of search engine
ar: حدد نوع من محرك البحث

en: All
ar: الكل

en: Type date for last update
ar: اكتب تاريخ آخر تحديث

en: English
ar: الانجليزية

en: Persian
ar: الفارسية

en: WP-Statistics
ar: الإحصائيات

en: Show site stats in sidebar
ar: إظهار إحصائيات الموقع في الشريط الجانبي
